Ostatni tydzień minął nam pod znakiem negocjacji. Mieliśmy trzy warsztaty z tego obszaru i negocjowałyśmy 2 nowe kontrakty.

Z doświadczenia wiemy jak bardzo wiedza z obszaru skutecznych negocjacji jest potrzebna również w zwykłym, codziennym życiu – na przykład gdy negocjujesz podwyżkę, cenę auta czy ubijasz interes z własnym dzieckiem ? .

Poniżej przedstawiamy Wam kilka technik negocjacyjnych, które możecie zastosować podczas negocjacji.
Śmieszne pieniądze – bardzo częsty trik w negocjacjach. Polega na przykład na zaokrągleniu kwoty już ustalonej, argumentując, że nie będziemy się o takie śmieszne pieniądze kłócić. Może się jednak okazać, że przy zsumowaniu te „śmieszne pieniądze” dają nam ogromną kwotę. Bronić się możemy w ten sposób, że proponujemy zaokrąglenie w stronę dla nas korzystną.
Wyższa instancja – czyli klasyk w negocjacjach. Polega na tym, że odwołujemy się  na wyższą instancję, jeśli nie chcemy przyjąć jakiejś propozycji „niestety takie mamy procedury w naszej firmie…” . Możemy ją stosować także, gdy partner negocjacyjny chce wymusić na nas kolejne ustępstwo.
Co by było gdyby – stosowany przez kupujących. Pytają oni często jaką mieliby cenę, gdyby zwiększyli zamówienie. Dzięki temu poznają Twoją dolną linię. Jak się przed tym obronić? Na przykład przedstawić jakie rabaty ma kupujący przy danej wielkości zamówienia i podkreślać, że wielkość rabatów jest ustalona odgórnie.