Często pytacie nas o skuteczne metody na radzenie sobie ze stresem przed na przykład ważnym wydarzeniem.

Zawsze mówimy, że nie ma metody, która działa na wszystkich bez wyjątku. Dlatego poniżej podajemy Wam kilka różnych sposobów.

Spróbuj i sprawdź, który działa na Ciebie! Powodzenia!

Technika pierwsza

  • Zwróć uwagę na pięć rzeczy, jakie możesz wokół siebie zobaczyć.
  • Następnie znajdź pięć różnych dźwięków.
  • Zwróć uwagę na pięć doznań płynących z twojego ciała.
  • Zwróć uwagę na zapach, temperaturę i fakturę.

Druga technika

1. Zorientuj się w czasie i miejscu. Która jest godzina? Jaki dziś jest dzień? Gdzie jesteś? Co tu robisz? Jak się tu znalazłeś?

2. Świadomie zobacz, usłysz, posmakuj, dotknij lub powąchaj. Użyj w świadomy sposób, co najmniej jednego ze zmysłów. Uświadom sobie, co widzisz, co słyszysz czy też, co czujesz.

3. Aktywnie działaj. Zacznij coś robić w świadomy sposób. Wstań, przeciągnij się, idź na spacer włącz muzykę czy porozmawiaj z kimś.

4. Nie kontynuuj myśli o tym, co nie dociera do Twoich zmysłów. Jeżeli czegoś nie widzisz, nie słyszysz, nie dotykasz czy nie czujesz – w tym momencie to nie istnieje. Skup uwagę na tym, co dzieje się przed Tobą. Tym, czego doświadczasz obecnie. Jeżeli myśli uporczywie powracają, nie walcz z nimi, ale też nie wdawaj się w nie.

Trzecia technika

Miej przy sobie jakąś rzecz, która przywołuje pozytywne emocje- to może być zapalniczka, bransoletka, kamyk, cokolwiek co kojarzy Ci się z przyjemnością, radością itd. Za każdy razem kiedy emocje złe wracają – spójrz na swoją rzecz i skup się na emocjach z nią związanymi. Pozwoli Ci to odwrócić uwagę od negatywnych myśli w Twojej głowie.