Poprosiłyśmy naszą ulubioną dietetyczkę Agnieszkę Betkę – Kubiak o to, żeby wsparła nas w akcji „Ujarzmiamy stres”. Specjalnie dla Was przygotowała artykuł, w którym powie Wam jak pomóc sobie w walce ze stresem. Zapraszamy do czytania!

Szybsze bicie serca, chęć ucieczki, a może znieruchomienie i strach przed działaniem ? To uczucia znane chyba każdemu z nas. Nic dziwnego, bo stresem w największym stopniu kieruje najstarsza, a co za tym idzie najprężniej działająca część mózgu zwana mózgiem gadzim. Stres jest częścią naszego życia i bywa też tak, że ma pozytywny wpływ na skuteczność działania. Problem powstaje, gdy jest go zbyt dużo i staje się długotrwały.
W dzisiejszych czasach, bardzo szybkich, pełnych ciągłych oczekiwań i presji, stres dość często staje się permanentny. I tu zaczynają się kłopoty. Według danych WHO stres to drugi czynnik, zaraz po stylu życia, który wpływa na stan naszego zdrowia.
Co możemy zrobić, by wspomóc nasz organizm od środka? Czyli przez odpowiednie odżywianie.
Zadbajmy o równowagę pomiędzy ilością wolnych rodników i przeciwutleniaczy . Pierwsze powstają w okresie wzmożonego stresu i mają działanie pro zapalne, drugie natomiast je neutralizują. Gdy nasza dieta jest wysoko przetworzona, bogata w tłuszcze trans czy słodycze wówczas zwiększamy podaż wolnych rodników przyjmowanych z pożywieniem i dodatkowo osłabiamy potrzebujący już pomocy organizm. Dlatego zadbajmy o zdrową dietę. Najlepszym źródłem antyoksydantów będą warzywa i owoce. Wśród przeciwutleniaczy można wyróżnić karotenoidy (czerwone warzywa i owoce), beta-karoten (pomarańczowy kolor warzyw). Flawonoidy, które znajdują się w: kakao, czerwonym winie, papryce, pomidorach, cebuli, cytrusach, jabłkach, jagodach. Polifenole są zawarte w oliwie z oliwek czy gorzkiej czekoladzie, w mięsie i jajach hodowanych w naturalnych warunkach. Przeciwutleniające działania posiadają również: Cynk – znajdziemy go w jajach, orzechach, kaszy gryczanej; selen – orzechy, podroby, owoce morza oraz koenzym Q10 – olej z kiełków pszenicy, jajka, chleb pełnoziarnisty, oliwa z oliwek, szpinak czy pomarańcze.
Pamiętajmy o podaży kwasów omega-3, które stanowią materiał budulcowy mózgu (neuronów), a tłuszcz stanowi 60% suchej jego masy. Ta grupa NNKT działa przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie.
Wspomóżmy układ nerwowy, dostarczając witaminy z grupy B, które znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, strączkach, orzechach i pestkach, jajach. Magnez to kolejny (hamuje uwalnianie hormonów stresu) pierwiastek wspierający układ nerwowy dużo go w orzechach, gorzkiej czekoladzie, produktach pełnoziarnistych: kasza gryczana, płatki owsiane, zielone warzywa: jarmuż, rukola, natka pietruszki, koperek, szpinak i botwinka. Spore ilości magnezu znajdziemy też w ciecierzycy, soczewicy czy fasoli.
Kolejny czynnik wspomagający nasz organizm na co dzień, ale i też w okresie stresu to zdrowe jelita, (nazywane centrum dowodzenia odporności i drugim mózgiem) oraz mikrobiom je zamieszkujący, który determinuje stan zdrowia jelit poprzez produkcje substancji dobroczynnych lub toksycznych w zależności od tego czy jelita zamieszkują dobroczynne bakterie czy też patogenne.
Jelita, są w stałym kontakcie z mózgiem. Dlatego nie powinna nas dziwić korelacja pomiędzy bólem brzucha i przeżywanym w tym czasie stresem. Reasumując: czym zdrowsze środowisko w jelitach, tym lepsze sygnały wysyłane są do mózgu a to oznacza dobre samopoczucie. Aż 95% serotoniny (hormonu szczęścia) wytwarzanej jest w jelitach. Dieta wspomagająca jelita to przede wszystkim: unikanie żywności wysokoprzetworzonej, warzywa i
owoce, unikanie tłuszczy trans, dieta bogate w zdrowe tłuszcze głównie jedno i wielonienasycone, spożywanie odpowiedniej ilości wody, unikanie cukru, pszenicy, produktów genetycznie modyfikowanych.
Warto również zadbać o dietę opartą o węglowodany złożone, co pozwoli na uniknięcie nagłych skoków cukru, a co za tym idzie wahań nastrojów, co z kolei będzie skutkować lepszym samopoczuciem.


Żródła:
„Jak za pomocą witamin uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi”, Dr Urlich Fricke
„Jelita wiedzą lepiej” Michael Mosley
„Każdy kęs ma znaczenie” Grażyna Pająk
„Dietetyka sportowa” J. Mizera, K. Mizera


Agnieszka Betke-Kubiak
Wykształcenie dietetyczne.
Konsultacje, warsztaty i szkolenia.