Stres kojarzy nam się z czymś bardzo negatywnym, odbierającym nam pewność siebie, wykańczającym.  Stres powoduje objawy takie jak szybsze bicie serca, podwyższone ciśnienie, ból głowy – nawet migrenowy, złość, agresję, panikę, lęki. Tobie także właśnie tak kojarzy się stres, prawda?  

Tymczasem stres jest także „kopem” energetycznym, który możemy wykorzystać do działania i który nas napędza. Już pierwotnie stres działał tak, że albo ludzie uciekali, albo walczyli. Stres sprawia, że stajemy się szybsi, silniejsi i działamy instynktownie.

Czym, więc różnią się te dwa rodzaje stresu? Stres odpowiedzialny za motywowanie nas do aktywności i działania to jest tak zwany eustres, czyli stres pozytywny. Na pewno wiele razy czułeś podniecenie i napięcie w związku z jakimś wydarzeniem w Twoim życiu , na przykład przed wylotem na wakacje. Eustres sprawia, że mamy więcej energii, jesteśmy bardziej skuteczni i pozytywnie nastawieni. Kiedy jednak przekroczymy ten optymalny poziom stresu przechodzimy w tak zwany stres negatywny, czyli dystres. Ten rodzaj stresu prowadzi do wyczerpania organizmu i różnych objawów, takich jak bezsenność, migreny, ciągłe zdenerwowanie, obniżona sprawność intelektualna, problemy z koncentracją, , agresja i wiele innych. To chroniczny dystres odpowiada między innymi za wypalenie zawodowe i problemy ze zdrowiem.

Ważne jest to, aby nauczyć się  diagnozować to co w tym momencie się z Tobą dzieje. Jeśli zdiagnozujesz, że jesteś pod wpływem długotrwałego dystresu podejmij od razu działanie. Naucz się relaksować, zadbaj o siebie. Uwierz, że Twoje życie może być o wiele przyjemniejsze!

W kolejnych odcinkach akcji „Ujarzmiamy stres” będziemy podawać jak zadbać o ciało i umysł, abyś stał/a się odporniejszy/a na stres.